album-bocian.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

prywatne życie bociana


fragment tekstu z albumu "Bocian"

Prywatne życie bociana białego

Bocian biały – symbol polskiej wsi. Najbardziej rozpoznawalny polski ptak, sąsiad ludzi – lubiany i hołubiony – w końcu przynosi dzieci i szczęście. Jaki jest naprawdę? Jak wygląda prywatne życie bociana białego?


Bocian biały Ciconia ciconia należy do rodziny bocianowatych – Ciconiidae. To jeden z największych przedstawicieli naszej rodzimej awifauny – wysoki na ponad metr (1,00 – 1,25 m), rozpiętość skrzydeł może przekraczać 2 m (1,55 – 2,15m), choć jest w sumie delikatnej budowy, bo przy tak dużych skrzydłach waży średnio 3-4 kg (2,3 – 4,5 kg).
W Polsce bocian biały razem ze swoim krewnym bocianem czarnym (Ciconia nigra), dużo bardziej skrytym i tajemniczym ptakiem (niewątpliwie głównie przez to, że nie żyje w bezpośrednim sąsiedztwie ludzkich siedzib), są jedynymi przedstawicielami rodziny bocianowatych. Na świecie wyróżnia się w sumie 19 gatunków, które zamieszkują obie półkule, szczególnie zaś upodobały sobie południową Azję, gdzie występuje 11 gatunków. Rodzinę bocianowatych dzieli się na 3 podrodziny: dławigady, bociany i marabuty.

Wszyscy wiedzą, że co czwarty bocian jest Polakiem. Okazuje się jednak, że tylko pozornie znamy swoich rodaków, którzy w Polsce wychodzą z gniazd, by całą zimę spędzić w dalekich krajach. Wiele ptaków nie wraca z tych wędrówek, po drodze czeka ich ogromny wysiłek, rozległe pustynie, kule amatorów strzelania do ptaków, drapieżniki, gorący suchy wiatr chamsin, afrykańscy myśliwi… Niektóre wracają z bolesnymi dowodami swoich przygód, tak, jak obserwowany w 1959 roku koło Gorlic bocian z grotem strzały w piersi. Polskie bociany pokonują coroczną trasę do Afryki przez Karpaty, Bałkany, cieśninę Bosfor, Azję Mniejszą, wzdłuż wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego, półwysep Synaj i dalej wzdłuż doliny Nilu. Jako pierwsze opuszczają Polskę dorosłe ptaki, które nie przystępowały do lęgów, potem tegoroczna młodzież (dojrzałość płciową osiągają w 3 roku, a przystępują do lęgów w 3-5 roku życia). Na końcu lecą szczęśliwi rodzice. Przed odlotem ptaki łączą się w stada, które gromadzą się często na żerowiskach tworząc tzw. sejmiki. W zależności od warunków w okresie wędrówki ptaki pokonują dziennie od 150 do 700 km. Zimowiska wschodniej populacji europejskiej bociana białego obejmują obszar praktycznie całej Afryki wschodniej na południe od Sahary. Bociany przebywają tam od listopada – grudnia. Do powrotu niektóre osobniki zbierają się już w styczniu, w lutym zaczyna się regularna wędrówka na tereny lęgowe...

dr n. wet. Ewa Rumińska

tekst pochodzi z albumu "Bocian"


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego